سرویس سیاسی- خبر کاندیداتوری محسن صادقی وکیل و برادرمحمود صادقی نماینده تهران ظرف چند ساعت پس از انتشار، چنان فضای مجازی و رسانه‌ای کشور را فرا گرفت که باور آن مشکل بود.
سرعت انتشار این خبر و بازنشر وسیع آن در شبکه‌ها‌ی اجتماعی، بخوبی بیانگر استمرار حساسیت‌ها‌ی اجتماع نسبت به اخبار پیرامون این نماینده مجلس است؛ حساسیت توام با نوعی دلبستگی که علیرغم گذشت چندماه از اخبار پرهیجان نسبت به او همچنان ادامه دارد.
**کماکان در کانون توجه!
او جایگاه نمایندگی را خوب می‌شناسد و به قدرت قانونی پارلمان به قدر کافی واقف است، تا جایی که برخی از اصلاح طلبان قدیمی که به قول معروف ” آردشان را الک کرده و الک شان را نیز آویخته اند” نگرانند که مبادا این نوع مواجهه و شدت و حدت کار دست او و جریان متبوعش دهد، اما صادقی تلاش برای اجرای بدون تنازل قانون اساسی را مهم ترین هدف خود می‌داند.
**از «مطهری دوم» تا «صادقی دوم»
پیش از ورود محمود صادقی به مجلس شورای اسلامی، علی مطهری به دلیل ویژگی‌هایی مثل شجاعت و صراحت لهجه پدیده‌ای “منحصر بفرد” محسوب می‌شد که بعنوان نماد “صدای ملت” در دو دوره پیشین مجلس از شهرت کم نظیری برخوردار بود. رفته رفته اما در ایام تبلیغات انتخابات دوره دهم مجلس و انتشار نطق‌ها‌ی محمود صادقی، توجه بسیاری از مردم بسوی او معطوف شد و در محافل و مجالس، او را “مطهری دوم” می‌نامیدند. روندی که با ورود وی به مجلس برشدت آن افزوده شد و با ظهور و بروز صراحت‌ها‌ی روزافزون او در عرصه‌ها‌ی مختلف، فصل جدیدی را برای او در پی داشت.
به نحوی که رفته رفته نه تنها در محافل و مجالس بلکه در شبکه‌ها‌ی اجتماعی و مطبوعات مکتوب مدتهاست هنگامی که بحثی از “مجلس” به میان می‌آید این نام “محمود صادقی” است که بیش و پیش از دیگر نمایندگان بر سر زبان‌ها‌ست.
**و اکنون “صادقی دوم” در راه است
“محسن صادقی” که سابقه قضایی و مدرسی دانشگاه دارد با ثبت نام در دقیقه نود، خود را برای نمایندگی مردم شریف اصفهان و جایگزینی مینو خالقی آماده می‌کند.
مغفول نماند که محمود صادقی از جمله معدود نمایندگانی بود که به رد صلاحیت دیرهنگام “خانم مینو خالقی” نماینده منتخب اصفهان معترض و قویا پیگیر احقاق حق وی از مسیر قانونی بود ولی ظاهرا تلاش‌ها‌ی او و همراهانش تا امروز به نتیجه نرسیده و اعلام برگزاری انتخابات میاندوره‌ای در حوزه انتخابیه اصفهان بیانگر این واقعیت است که پنجمین نماینده مردم اصفهان پس از روشن شدن نتایج انتخابات اردیبهشت ماه نود و شش می‌بایست به چهار نماینده قبلی بپیوندد.
انتظاری که از برادر جوان تر وی می‌رود، بخصوص با توجه به سابقه قضایی که طبعا تجربه، وسعت دید و جسارت خاصی به او داده است، ناظران سیاسی و دلسوزان انقلاب را به همراهی ارزشمند، برای پیگیری مطالبات به حق مردم امیدوار کرده.

**اصفهان یا تهران؟
البته شنیده‌ها‌ حکایت از این دارد که محسن صادقی قصد کاندیداتوری برای شورای شهر تهران نیز دارد.گمانه‌ای که با وجود عدم ممنوعیت قانونی کاندیداتوری همزمان در انتخابات مجلس شورای اسلامی و شورای شهر چندان دور از انتظار نیست.
اتفاقی که در مورد مفتح رخ داد و او که ابتدا در انتخابات مجلس نهم از راهیابی به مجلس بعنوان نماینده رزن بازمانده بود، با کاندیداتوری همزمان در انتخابات شورای شهر تهران و انتخابات میان دوره‌ای مجلس از حوزه انتخابیه تویسرکان، نهایتا بعنوان نماینده این شهر به مجلس نهم راه یافت.
**بومی یا غیربومی؟
کلانشهر اصفهان بعنوان پایتخت فرهنگی ایران مسائل و مشکلاتی دارد که حل آنها عزمی ملی می‌طلبد و اینکه انتظار داشته باشیم یا چنین تصور کنیم که لزوما نمایندگانی قادر خواهند بود بر این مشکلات فائق آیند که بومی و محلی باشند، گزاره صحیحی نیست.
اولا: تا کنون تمام یا اکثر نمایندگان ۱۰ دوره اصفهان بومی بوده اند، اما واقعیت نشان می‌دهد که مشکلات بسیاری کماکان لاینحل باقی مانده و مزمن شده.
ثانیا: سابقه تاریخی، فرهنگی و موقعیت گردشگری بین المللی این شهر مهم اقتضا می‌کند که مسائل و مشکلات آن را صرفا از زاویه بومی و منطقه‌ای نبینیم.
از این منظر، نمایندگی یک حقوقدان کاربلد، مانند محسن صادقی که ابزارهای مجلس را بخوبی شناخته و قادر است در راستای حل مشکلات قدم‌ها‌ی اساسی بردارد و دیگران را نیز با خود همراه نماید بخوبی می‌تواند خلا موجود را پر نماید.
از طرفی با آنکه محسن صادقی متولد اصفهان نیست اما وابستگی‌ها‌ی فراوانی به اصفهان و اصفهانی‌ها‌ دارد.
وی از ناحیه پدری اصالتا اهل خوانسار اصفهان است و از گذشته ارتباطات گسترده‌ای با این شهر و استان دارد.
او همچنین از سمت مادری بختیاری است و این در حالی است که مطابق آمار غیررسمی، قریب چهل درصد اصفهانی‌ها‌ اصالتا بختیاری هستند.
* فعال سیاسی،مدرس دانشگاه.